Nowości wydawnicze


„METEOROLOGIA NIE TYLKO DLA ŻEGLARZY”

autor kpt. Jacek Czajewski

format: 16,5 x 23,5 cm;
stron: 196
ISBN: 978-83-945194-0-7
Informacja ogólna o książce:
Publikacja ta to kompendium niezwykle przydatne w żeglarskiej praktyce. Napisana profesjonalnie, a jednocześnie bardzo przystępnie, przedstawia tematy z zakresu meteorologii - od podstaw po bardzo zaawansowane zagadnienia. Zawiera ponad 100 ilustracji, wykresów, zdjęć, które czynią ją jednym z najlepszych podręczników dla amatorów sportów wodnych i nie tylko.
Uczy, jak przewidywać pogodę, korzystając z własnych obserwacji nieba, a także wykorzystując dostępne mapy synoptyczne i komunikaty pogodowe.
W samej meteorologii niewiele się zmieniło. Zmieniły się natomiast metody zbierania danych i ich opracowywania, a jeszcze bardziej metody rozpowszechniania prognoz pogody - współczesność z udogodnieniami technicznymi zrewolucjonizowała ich propagowanie. Książka ta obejmuje wszystko to, z czym w „morskiej” meteorologii mamy dziś do czynienia.

Notka biograficzna:
Kapitan Jacek Czajewski (1936–2017) – profesor Politechniki Warszawskiej, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, instruktor żeglarstwa, znawca literatury marynistycznej, popularyzator żeglarstwa śródlądowego i morskiego, współorganizator, dyrektor i I oficer pierwszej „Szkoły pod Żaglami” – rejsu z młodzieżą wokół Europy i Afryki.
Autor lub współautor ponad 20 książek o tematyce żeglarskiej, w tym licznych podręczników, z których do dziś korzystają pokolenia żeglarzy; współpracownik i publicysta „Żagli”, wielokrotnie wyróżniany za działalność literacką, organizacyjną i szkoleniową (m. in. literacką nagrodą im. Leonida Teligi). Członek honorowy WOZŻ i PZŻ, miłośnik dużych żaglowców, na których żeglował od Przylądka Dobrej Nadziei po Spitsbergen.

Opinie: 
Książka kapitana Jacka Czajewskiego „Meteorologia nie tylko dla żeglarzy” jest kompendium wiedzy niezwykle przydatnym w żeglarskiej praktyce. Znana żeglarzom od prawie trzydziestu lat zniknęła z rynku niemal błyskawicznie.
Chwała Autorowi za to, że zechciał ją wznowić i to w wersji uaktualnionej.
Profesjonalizm, a jednocześnie przystępność czynią ją jednym z najlepszych podręczników do poznania sekretów pogodotwórczych, pozwalając na żeglugę bezpieczną, a przede wszystkim bez dramatycznych niespodzianek.
Franciszek Haber j. kpt. ż.w. i kpt. motorowodny ż.w.


Od pierwszego wydania tej książki minęło 28 lat. W meteorologii niewiele się zmieniło. Pasaty jak wiały, tak wieją, monsuny też, niże północnoatlantyckie również nie zmieniły swego kierunku.
Zmieniły się natomiast metody zbierania danych i ich opracowywania, a jeszcze bardziej zmieniły się metody rozpowszechniania prognoz pogody. W tych ostatnich zmieniła się cała epoka, a może nawet i kilka epok. Dziś, dzięki elektronice, mamy na morzu takie możliwości odbioru prognoz i ostrzeżeń, o jakich jeszcze w latach osiemdziesiątych można było tylko pomarzyć.
I dobrze się stało, ze wychodzi właśnie następne wydanie tej książki, obejmujące wszystko to, z czym w „morskiej” meteorologii mamy dziś do czynienia.
Książka Jacka Czajewskiego jest naprawdę godna polecenia.
Janusz Zbierajewski, j.kpt. ż.w.


Książka będzie dostępna od połowy czerwca br. w sklepie Fundacji HALS oraz w Starym Porcie

Wybierz grupy:

Informacje o organizowanych przez nas koncertach, o nowych wydawnictwach i promocjach w naszym sklepie internetowym oraz na jakich imprezach będziemy z naszymi płytami i śpiewnikami.
informacje o Festiwalu Shanties
Informacje o Festiwalu Tratwa
Informacja o imprezach i koncertach w Tawernie w Krakowie