Opinie

Klimat warsztatów,
najlepiej oddają wypowiedzi uczestników:

 

Maciej Jędrzejko - Banana Boat:

„Jest rok 2000, zespół Banana Boat w nowym składzie od dwóch lat zbiera pierwsze szlify na deskach scen szantowych. Z daleka patrzymy na wielkich kolegów szantymenów. Kapele z tzw. "pierwszej ligi" szaleją na scenach, a my marzymy...Marzymy, żeby kiedyś stanąć obok nich na scenie. Podziwiamy, jak potrafią poruszyć Publiczność... Radość, żywioł, energia, pewność siebie płynące ze sceny, świetna konferansjerka, dobre teksty, profesjonalne zachowanie sceniczne i najważniejsze - MUZYKA. Nie ma żadnych wątpliwości, że ONI wiedzą, jak zdobywać serca Publiczności. Zadawaliśmy sobie wtedy pytanie: jak ONI to robią?! Na Szantrapie 1999 roku dostajemy zaproszenie od Mirka Kowalewskiego: "Chłopaki fajnie śpiewacie, ale jak chcecie to robić nie tylko fajnie, ale i profesjonalnie, to musicie przyjechać na Warsztaty do Krakowa. Będą ciekawi wykładowcy, tuzy sceny szantowej i mnóstwo zajęć praktycznych. Można się naprawdę sporo nauczyć". No jasne, że jedziemy! Wszyscy wzięli po kilka dni urlopu. Czy było warto ? No cóż... minęło od słynnych warsztatów 2000 prawie 15 lat, a ja często wracam myślami do tych wyjątkowych warsztatów. Bo nie było to po prostu kolejne spotkanie, na którym można poimprezować, o nie...  tam wydarzyło się COŚ... co odmieniło na zawsze nasze życie. To tam urodziło się CHODZI CHODZI MI PO GŁOWIE... CZYJE BY TU WYPIĆ ZDROWIE. To tam mój przyjaciel Bartek Bongos Konopka kumpel z Yank Shippers - dał mi ważną lekcje scenicznej odwagi. Jedne z najpiękniejszych kilku dni mojego życia. To TAM grupa zaprzyjaźnionych muzykantów - amatorów zamieniała się w prawdziwy skład muzyków. Tak rodziły się ZESPOŁY SZANTOWE. To wtedy w naszych głowach pojawiło się prawdziwe, szantowe KNOW - HOW.
Lata minęły, a z zespołem Banana Boat, w którym śpiewam już 20 lat - zagraliśmy ponad 500 koncertów na dużych i małych scenach. Lwią część stanowią deski ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali marynistycznych. Spełniły się nasze marzenia o podróżach dzięki temu że koncertowaliśmy w Irlandii, Niemczech, Czechach, Włoszech, Belgii, Holandii, Anglii, Francji. Spełniły się również marzenia o USA i Kanadzie. A wszystko to dzięki wielkim marzeniom, których nie udałoby się zrealizować gdyby nie pasja, przyjaźń i umiejętności sceniczne ukształtowane podczas kilku tych dni obcowania z fantastycznymi ludźmi podczas warsztatów szantowych w Krakowie.
Czy więc polecam Wam Warsztaty w Krakowie? Nie. Macie własny rozum i swoje własne marzenia. Róbcie zawsze to co Wam serce dyktuje.
Ściskam Was mocno”
 

Sławomir Gołąb -   zespół „Klang”:

„Słowa te kieruje do wszystkich młodych zespołów, które zamierzają rozpocząć swą karierę muzyczną, a szczególnie na ,,rynku szantowym”. Wszystkim, którzy zastanawiają się czy wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Fundacje Hals, odpowiadam zdecydowanie -  TAK.
Kiedyś, wiele lat temu, na początku naszej drogi muzycznej, nasz zespół wziął udział w takich warsztatach i tak naprawdę, to, czego w czasie ich trwania nauczyliśmy się, otworzyło nam drogę na scenę. Zajęcia z emisji głosu, zachowania scenicznego, aranżacji utworów, praca z mikrofonem, codzienne praktyki sceniczne w formie wieczornych koncertów w pubach, pozwoliły nam doskonalić swoje rzemiosło artystyczne oraz nabyć praktyki scenicznej. Zajęcia jakie mieliśmy z Mirkiem Kowalewskim, Zbyszkiem Murawskim, Andrzejem Brońką, były prawdziwą kuźnią talentów i były wysoce  profesjonalne. Oni sami starali się nam przekazać to, czego nauczyli się w czasie swojej praktyki scenicznej.  Sama atmosfera - niesamowita! Nawiązane przyjaźnie, zdrowa rywalizacja, chęć pomocy innym, wieczorne imprezy pubowe z koncertami sprawiły, że do dzisiaj wspominamy je bardzo miło. Kiedy dzisiaj wspominam początki naszej drogi scenicznej, to warsztaty były najważniejszym wydarzeniem z tego okresu i decydującym o sukcesie scenicznym. Pozdrawiam wszystkich młodszych kolegów ze sceny, polecając dobry pomysł na początek i start do kariery – WARSZTATY!”

Wybierz grupy:

Informacje o organizowanych przez nas koncertach, o nowych wydawnictwach i promocjach w naszym sklepie internetowym oraz na jakich imprezach będziemy z naszymi płytami i śpiewnikami.
informacje o Festiwalu Shanties
Informacje o Festiwalu Tratwa
Informacja o imprezach i koncertach w Tawernie w Krakowie